Výměna plynového kotle za tepelné čerpadlo

Ušetřete až polovinu nákladů na vytápění díky tepelnému čerpadlu.

Blíží se zákaz plynových kotlů. Čím vytápět v dalších letech?

Blíží se zákaz plynových kotlů. Čím vytápět v dalších letech?

Rychlý přehled

  • Zákaz plynových kotlů: Blíží se zákaz plynových kotlů v EU, s cílem přejít na ekologičtější zdroje vytápění. Nové legislativní změny a dotace motivují domácnosti k výměně za obnovitelné zdroje.
  • Zákaz plynových kotlů: Od 1. září 2029 budou na trhu povoleny pouze hybridní zdroje tepla s účinností nad 115 %.
  • Podmínky: Nové systémy musí využívat minimálně 65 % obnovitelných zdrojů energie.
  • Dotace: Na tepelná čerpada a další ekologická zařízení lze čerpat dotace z programů Nová zelená úsporám a Kotlíkové dotace.
  • Úspory: Přechod na ekologické vytápění může snížit emise CO2 až o 10 tun ročně.

Kondenzační plynové kotle se těšily velké oblibě posledních zhruba 20 let a dlouhou dobu byly považovány za ekologickou a úspornou variantu vytápění. Avšak s nedávnou energetickou krizí, která souvisí s válečným konfliktem na Ukrajině a postupným omezením dodávek ruského plynu, se situace změnila. Jaké legislativní kroky s tím souvisí a jak se na ně připravit?

Plyn nemá budoucnost. Zákon jeho používání časem odstřihne

Evropská legislativa se snaží vytápění zemním plynem postupně omezovat, dokonce se uvažuje o úplném zákazu využívání od roku 2040. V sousedním Německu začne už od ledna 2024 platit nařízení, podle něhož bude muset nový zdroj vytápění využívat minimálně z 65 % obnovitelné zdroje energie. To ze hry pochopitelně vyřadí plynové kotle, kotle na tuhá paliva i na topný olej.

Kroky k přechodu na ekologičtější vytápění a čerpání energie z obnovitelných zdrojů obecně čekají i Českou republiku.

  • Počínaje 1. zářím 2024 začíná platit zákaz používání kotlů 1. a 2. emisní třídy na tuhá paliva.
  • Od ledna 2025 nemělo být možné pořídit si v ČR kamna a kotle na uhlí, antracit a koks. Ministerstvo životního prostředí si to ale prozatím rozmyslelo, a tak se mohou tyto zdroje dále nakupovat a používat, splní-li zákonné požadavky (tj. minimálně 3. emisní třídu).
  • Od 1. září 2029 zákaz uvádění na trh samostatných elektrokotlů, klasických kotlů na plyn a kapalná paliva. Nové zdroje budou muset být pouze varianty integrované do hybridních zdrojů tepla. To by mělo platit jak pro vytápění v novostavbách, tak i ve starších objektech.

Pravidla na nové zdroje vytápění v ČR od září 2029

Podle novely nařízení komise o ekodesignu by od 1. 9. 2029 u nás měly být uváděny na trh pouze kotle, jejichž sezónní účinnost je vyšší než 115 %. Tuto podmínku však v praxi splní jen tzv. hybridní zdroje, které novela nařízení definuje.

Přehled účinnosti různých zdrojů vytápění

 elektrický přímotopplynový kondenzační kotelautomatický kotel na tuhá paliva – peletykotel na tuhá paliva – uhlí hnědétepelné čerpadlo vzduch-voda
účinnost99 %102 %90 %60 %až 350 %

 

Podmínky účinnosti alespoň 115 % tak splní jednak hybridní tepelné čerpadlo, tedy kompaktní systém, který v sobě ukrývá kombinaci tepelného čerpadla, palivového kotle nebo elektrického odporového kotle a hlavního regulátoru, který chod tohoto systému řídí.

Dále sem patří i tzv. solární hybrid – jednotka složená z jednoho nebo více solárních tepelných kolektorů, palivového kotle nebo elektrického odporového kotle a hlavního regulátoru.

Stát ekologické domácnosti podporuje dotacemi

Nečekejte na poslední chvíli, až bude přechod z vytápění plynem nutností. Vytápění pomocí obnovitelných zdrojů je jistota v nejisté době s nízkými náklady a velkým pozitivním dopadem na životní prostředí. Přechodem na ekologická zařízení může každý rodinný dům snížit produkci CO2 až o 10 tun ročněNahraďte plynový kotel tepelným čerpadlem co nejdříve, přinese to řadu benefitů vám i celé planetě!

Tip: Na výměnu starého plynového topení můžete nově čerpat dotaci. Podívejte se i na další novinky v dotačních podmínkách platné od září 2023.

Stát a potažmo celá EU tlačí na využívání čistých zdrojů energie, zároveň tento přechod podporuje štědrými dotacemi, dokonce z několika různých programů. Pro přechod na čisté zdroje energie jsou tak nyní ideální podmínky, tak si je nenechte ujít!

  • Pořiďte si tepelné čerpadlo vzduch-voda, které využívá obnovitelnou energii – teplo z venkovního vzduchu (a pouze třetinu potřebné energie dodává ze sítě) nebo další ekologická energetická zařízení – fotovoltaikusolární ohřev vody nebo nabíjecí stanici pro elektromobil. Na to všechno můžete čerpat dotaci z programu Nová zelená úsporám.
  • Snížit energetickou náročnost domu můžete díky zateplení domu a dalším úpravám. Na to můžete získat až milion korun z programu Oprav dům po babičce.
  • Nízkopříjmové domácnosti mohou čerpat na výměnu starého kotle za tepelné čerpadlo tzv. Kotlíkové dotace až 180 000 Kč. Nebo na renovace domu či solární ohřev vody využít program NZÚ Light.

Změna je nevyhnutelná. Žádá si ji chystaná legislativa, ale i zdravý rozum, který ví, že fosilní paliva tu nebudou navždy; o jejich negativním dopadu na životní prostředí nemluvě. Pojďte vytápět a provozovat svou domácnost ekologicky už nyní. Stačí nás kontaktovat. Nainstalujeme vám tepelné čerpadlo, fotovoltaiku, solární ohřev vody nebo nabíjecí stanici. Zajistíme návrh na míru, rychlou a spolehlivou instalaci a postaráme se i o vyřízení dotace. Následný pravidelný servis je u nás samozřejmostí.

Separátor

Často kladené otázky

Pokud nenajdete odpověď na váš dotaz zde, kontaktujte nás prosím.