Zpět na články

Vše o revizi plynového kotle: Jak často provádět revizi a čištění?

Olga Knoflíčková

Olga Knoflíčková

Expert

04. července 2021

Servis plynového kotle.

Povinnou revizi plynového kotle určuje zákon. Nejedná se náhodou o další zbytečný výmysl? Liší se kontrola starého a nového kotle? A jak poznat, že vás technici nevypekli? Za pár minut budete o revizích vědět vše.


Některým stačí staré známé: „Dobrý sluha, ale zlý pán.“ Jiní vážnost situace poznají až při boji o život z vlastní nedbalosti. Revize plynových kotlů nejsou byrokratickým výmyslem. Pokud na kotel zapomenete, riskujete nejen jeho vyšší poruchovost, ale také ohrožení zdraví vás i celé rodiny. U špatného odvětrávání vzniká oxid uhelnatý, který se bez zápachu hromadí v místnosti. Není vidět, ale jeho jedovatost pocítíte. Nese s sebou riziko udušení.

Ani vytopení sifonu a jeho nákladná oprava není nic, co by si lidé přáli pod stromeček. Naproti tomu pravidelnou kontrolou kotle získáte delší životnost zařízení, nižší spotřebu, jistotu a orazítkovaný důkaz vaší péče pro případnou reklamaci.

Jak často volat technika?

Podle vyhlášky, která platí pro podnikatele a firmy, je revize nutná jednou za 3 roky. Pokud si však chcete zajistit maximální bezpečnost a co nejdelší životnost s plnou funkčností, doporučujeme zařízení kontrolovat jednou ročně, a to před nebo po topné sezóně.

 

Při správném seřízení kotle ušetříte

A to několik tisíc ročně.

Jak bude revize kotle probíhat?

Nejdříve zpřístupníte vaše plynové zařízení. Poté už nemusíte dělat nic. Technik jej zkontroluje, vyzkouší, provede seřízení a čištění. Díky zaznamenaným hodinám, kdy kotel topil, vyhodnotí náročnost podmínek. Zajímat ho budou také připojená zařízení, opotřebení součástek a těsnost rozvodů. 

Ideální revize plynového kotle 

  • Je pravidelná 1× za rok,
  • v období před nebo po topné sezóně,
  • provádí ji certifikovaný revizní technik,
  • trvá alespoň 90 minut,
  • technik uklidí nepořádek,
  • celou službu rádi doporučíte sousedům.

Revize komína

Komín je v domě také, nezapomínejte na něj. Bez ohledu na druh použitého paliva platí nařízení provádět jeho pravidelnou revizi. Riziko požáru je sice minimální, ale zákon ukládá povinnost kontroly nejméně 1× za rok.

Staré i nové kotle

Revizi potřebují jak staré kotle, tak nové. U nových kotlů jsou navíc podmínkou k plnění pojistné události. V případě reklamace si tak zajistíte důkaz, že jste se o kotel plně starali. Pravidelnou údržbou a servisem si zajišťujete klid, bezpečí, nižší spotřebu a také jistotu, že vám kotel v průběhu sezóny jen tak nevyhasne.

 

Víme, že člověk nemůže myslet na všechno. Topíte.cz vám bude pravidelnou kontrolu kotle zdarma připomínat. Objednejte si servis svého plynového kotle ještě dnes.

Separátor

Další články na téma servis a opravy