Dotace na fotovoltaiku v roce 2024: Jak ušetřit s Novou zelenou úsporám
Lukáš Papež
3. prosinec 2024
Krátké shrnutí:
Dotační programy: V roce 2024 můžete využít podporu na fotovoltaiku z programů Nová zelená úsporám, Oprav dům po babičce a NZÚ Light.
Maximální podpora: Na fotovoltaiku tak lze získat až 200 000 Kč, s možností bonusů za zateplení domu nebo umístění bojleru.
Podmínky: Dotace je dostupná pro rodinné domy, rekreační objekty a zemědělské usedlosti splňující energetická kritéria.
Jednoduché vyřízení: Žádosti o dotace i objednávku fotovoltaiky lze snadno vyřídit online s pomocí Woltair.
V dnešní době, kdy se stále více zaměřujeme na udržitelnost a úsporu energií, jsou dotační programy jako Nová zelená úsporám, Nová zelená úsporám Light a Oprav dům po babičce klíčovými nástroji pro podporu instalace fotovoltaických systémů. Tyto programy nabízejí finanční pomoc pro domácnosti, které chtějí investovat do obnovitelných zdrojů energie a snížit své energetické náklady.
Letos došlo k menším změnám v dotačních podmínkách NZÚ pro fotovoltaiku. Nově jsou zvýhodněni žadatelé, kteří se rozhodnou zkombinovat instalaci fotovoltaické elektrárny se zateplením domu; zároveň se snižuje maximální rezervovaný výkon pro připojení do sítě. Na druhou stranu se však otevírají nové výhodné možnosti financování úvěrem s dotací. Fotovoltaika se tak svým vlastníkům i nadále bohatě vyplatí.
Maximálně lze na fotovoltaiku získat dotaci 220 000 Kč (200 000 Kč dotace na fotovoltaiku + 10 % bonus pro vybrané regiony). Od 15. 2. 2024 lze však této částky dosáhnout pouze v případě, že vedle fotovoltaiky budete realizovat i zateplení domu (týká se NZÚ standard i Oprav dům po babičce). Žadatelé, kteří zateplení nebudou provádět, mohou na FVE získat nejvýše 176 000 Kč (160 000 Kč dotace + 10 % bonus pro vybrané regiony). Ať už se zateplením nebo bez něj, lze dotací pokrýt maximálně 50 % pořizovacích nákladů. Z NZÚ Light lze – co se solárních systémů týče – čerpat na solární ohřev vody, a to maximálně 70 000 Kč.
Dotační program
Nová zelená úsporám standard
Oprav dům po babičce
Nová zelená úsporám Light
Max. podpora na fotovoltaiku
160 000 Kč; při kombinaci se zateplením 200 000 Kč
200 000 Kč při kombinaci se zateplením
70 000 Kč na solární ohřev vody
Max. % pokrytí přímých realizačních výdajů
50 %
50 %
100 %
Bonus 10 % pro vybrané kraje, regiony a obce
ano
ano
ne
Lze podporu čerpat předem
ne
ano
ano
Omezení
bez omezení pro všechny vlastníky či spoluvlastníky nemovitosti
pouze pro ekonomicky aktivní žadatele, kteří nevlastní více než jednu nemovitost; nutné zároveň realizovat i zateplení domu
pouze pro nízkopříjmové domácnosti; žadatel musí mít v nemovitosti trvalý pobyt
Všeobecně lze o zmíněných programech řici:
Nejoblíbenějším dotačním programem zůstává i nadále Nová zelená úsporám, a to zejména proto, že pomáhá domácnostem snížit náklady na energie a všeobecně podporuje obnovitelné zdroje, což je dlouhodobě ekonomicky výhodné. Dále pak je klíčová dostupnost programu, neboť je určen širokému spektru žadatelů, včetně rodinných a bytových domů, seniorů a domácností s nižšími příjmy. V neposlední řadě nelze opomenout fakt, že díky programu lze získat řadu kombinačních bonusů (v případě kombinace různých opatření).
Program Oprav dům po babičce je určen pro vlastníky starších rodinných domů a nabízí podporu pro komplexní renovace, včetně např. instalace fotovoltaiky. Tento program má velmi specifické a přísné podmínky (projekt musí zahrnovat komplexní zateplení budovy a další energeticky úsporná opatření, jako je výměna zdroje či zelená střecha) a hodí se spíše pro komplexní pojetí renovace. Žadatelé ho proto nevyužívají v tak hojné míře a drtivá většina z nich preferuje výše zmíněnou Novou zelenou úsporám.
Program Nová zelená úsporám Light je určen jen pro určitý okruh žadatelů a nelze z něj čerpat tak vysokou podporu. Je nutné brát v potaz, že žadatel musí být vlastníkem či spoluvlastníkem rodinného domu nebo trvale obývané rekreační nemovitosti a v této nemovitosti musí být žadatel hlášen k trvalému pobytu po dobu administrace žádosti a zároveň po dobu udržitelnosti. Kritériem je také pobírání starobního či invalidního důchodu (3. stupně), nebo příspěvků na bydlení či dítě.
V Nové zelené úsporám je minimální dotovaná instalace 2 kWp výkonu fotovoltaiky a maximální podporovaný výkon je 10 kWp. S každým instalovaným kilowattem a každou kilowatthodinou baterie se dotační podpora zvyšuje, a to o 8 000 Kč. Tak se můžete dostat až na maximální částku 160 000 Kč, kterou lze ještě navýšit o bonusy – při zmíněné kombinaci se zateplením, nebo v případě systému, který zároveň slouží i k ohřevu vody (získáte 10 000 Kč, pokud je k fotovoltaice připojen bojler o objemu alespoň 120 l). K tomu stále platí 10% bonus pro vybrané kraje, regiony a obce.
Maximální podpora od 1. 9. 2024
Celková dotace na fotovoltaiku
160 000 Kč
Základní instalace o výkonu 2 kWp
35 000 Kč
Každý kWp instalovaného výkonu
8 000 Kč
Každá kWh bateriového systému
8 000 Kč
Dodatečný bonus za připojení bojleru o minimálním objemu 120 l
10 000 Kč
Kombinační bonus (za každé další opatření s výjimkou prvního)
10 000 Kč
Dodatečný bonus za kombinaci se zateplením domu
30 000 Kč
Je potřeba počítat s tím, že již po nějakou dobu (od 15. 2. 2024) platí omezení maximálního rezervovaného výkonu pro připojení do sítě, a to 50 % z celkového výkonu fotovoltaiky.
Kdo může žádat o dotaci na fotovoltaiku?
Žadatel:
musí být vlastníkem nebo spoluvlastníkem nemovitosti
může se jednat o fyzickou i právnickou osobu
musí zůstat majitelem nemovitosti po celou dobu administrace dotace
Jaké parametry musí splnit nemovitost, na níž fotovoltaiku instalujete?
Může se jednat o:
rodinný dům s max. 3 bytovými jednotkami (může se jednat i o objekt k bydlení)
rekreační objekt určený k trvalému bydlení (je potřeba doložit, že zde má žadatel nebo jiná osoba vedený trvalý pobyt alespoň pro poslední dva roky
zemědělská usedlost s alespoň jednou zkolaudovanou bytovou jednotkou
novostavba o podlahové ploše maximálně 350 m2, s max. 2 nadzemními podlažími (k nim může mít dům navíc i sklep a půdu)
v domě se může nacházet i provozovna či obchod (je zde vedena podnikatelská činnost), ale plocha provozovny nesmí převýšit 50 % celkové plochy nemovitosti, tudíž více jak polovina musí být určena k bydlení
Podpora se poskytuje pouze na nové systémy (nikoliv na rozšíření či úpravu stávajících systémů) a takovýto systém musí být umístěn na rodinném domě nebo jiné stavbě plnící doplňkovou funkci ke stavbě rodinného domu (garáž, pergola, zahradní domek), či jiné speciální konstrukce uzpůsobené tak, aby neomezovaly růst vegetace a její údržbu.
Vaše fotovoltaická elektrárna bude propojena s distribuční soustavou, ideálně plně, ale je zde možnost i takzvaného zjednodušeného připojení v případech, kdy distributor odmítne fotovoltaiku připojit klasicky (např. z důvodu nutnosti posílení distribuční sítě v okolí).
Pokud máte novostavbu, tedy nemovitost, která byla zkolaudována před méně než 3 lety, platí pro získání dotace specifické podmínky. V tomto případě jsou totiž podporována pouze opatření, která nejsou započítána v PENB pro povolení stavby. Pokud je v PENB započtena fotovoltaická elektrárna, který ale reálně nebyla instalována a kolaudace proběhla bez ní, musí se doložit nový PENB dokládající reálný stav nemovitosti a tento PENB musí dosahovat stejné energetické třídy.
Objednání fotovoltaiky i podání žádosti o dotaci jednoduše online
U všech zmíněných dotačních programů probíhá vyřizování žádosti o podporu jednoduše a rychle online. Online lze dnes vyřídit nejen žádost o dotaci, ale díky moderním technologiím provést i vlastní zaměření a objednat si fotovoltaiku, aniž by bylo potřeba domlouvat si návštěvu obchodního experta.
Lukáš Vyhnanovský, vedoucí online prodeje ve Woltair vysvětluje: „Takzvaný self-service jsme zavedli letos a kromě výrazného zrychlení celého procesu ze dvou týdnů na dva dny, což oceňují zákazníci nejen v situaci rychle se měnících dotačních podmínek, změna přináší také pohodlí a možnost vyřídit vše na dálku."