Krátké shrnutí:
- Nabíjení elektromobilu doma: Můžete využít běžné zásuvky pro pomalé nabíjení, nebo zvolit moderní domácí nabíjecí stanici, která urychlí nabíjení a zajistí bezpečnost.
- Výhody nabíjecí stanice: Nabíjecí stanice zkrátí dobu nabíjení až 10×, monitoruje odběr energie, čímž zabraňuje přetížení elektrického systému, a nabízí možnost využití fotovoltaiky pro levné nabíjení.
- Cena a instalace: Cena stanice začíná na 19 000 Kč s dotací, instalace je rychlá a snadná. S výhodnou sazbou D27d lze snížit náklady na elektřinu.
- Funkce nabíjecí stanice: Stanice nabízí funkce jako řízení spotřeby, využití nízké sazby, a možnost připojení k fotovoltaice pro ekologické a levné nabíjení.
Čas, finance, pohodlí i jistota do budoucna. To jsou hlavní důvody, proč se vlastníci elektromobilů rozhodují investovat do možnosti nabíjet elektroauto doma. Někdo využívá klasické zásuvky, jiný bezpečnější a modernější technologii – domácí nabíjecí stanici pro elektromobily.
Domácí nabíjení elektromobilu pomocí běžné zásuvky
Většina majitelů elektromobilů nabíjí svá auta takzvaným pomalým nabíjením s využitím střídavého proudu 230/400 voltů resp. 2,3–3,7 kW/11–22 kW. Vypadá to tak, že nabíjecí kabel obsahuje na jedné straně konektor do vozu (současným evropským standardem je TYP 2) a na druhém konci běžně známou zástrčku do domácí sítě (TN 230/400 V).
Výhodou tohoto způsobu nabíjení elektromobilu doma je využití existující infrastruktury bez další investice, nevýhodou je zatížení neprověřené instalace a nabíjení bez řízení odběru. Nabíjení elektromobilů přes běžné zásuvky však zůstává flexibilní a nejsnadněji dosažitelné navzdory zdlouhavému nabíjení.
Domácí nabíjecí stanice na zeď
Modernějším řešením je s nadsázkou řečeno vytvořit si ze své garáže vlastní čerpací stanici. Domácí nabíjecí stanice pro elektromobily ve většině případů (oproti nabíjení ze zásuvky 230 V/2,3 kW) urychlí proces nabíjení (při současném navýšení příkonu a jištění). Navíc přinese bezpečnost. Při nabíjení elektroauta z obyčejné zásuvky vás bohužel může potkat to, že elektrický jistič neutáhne chod nabíjení elektroauta a dalších domácích spotřebičů. Vypadnutí pojistek je pak jeden z důsledků, požár v garáži až ten nejhorší scénář. S nabíjecí stanicí se vám nic takového nemůže přihodit.
Nabíjecí stanice ve firmách – síla DoubleBoxu
Vozové parky pro elektroauta jsou stále častější řešení českých firem. Právě tam najdou nabíjecí stanice své místo, a to ve verzi DoubleBoxu, kdy je možné zachovat příkon 22 kW u nabíjení dvou vozidel zároveň.
Největší výhody nabíjecí stanice
- Výhodou pomalého nabíjení přes zásuvku nebo s nabíjecí stanicí bývá delší životnost baterie elektroauta a také dostupnost nabíjení.
- S většinou dostupných nabíjecích stanic zkrátíte dobu nabíjení elektromobilu až 10×.
- Nabíjecí stanice umí sledovat odběr v síti, takže proud protékající do elektromobilu bude upravovat tak, aby se elektrický jistič neodpojoval.
- Budete šetřit svůj čas a dobíjet auto v naprostém pohodlí své garáže nebo přístřešku na zahradě.
Nabíjecí stanice zajišťuje:
- Bezpečné nabíjení elektromobilu,
- stabilitu odběru elektřiny pro vaši nemovitost,
- zachování toků energie v domácnosti při nabíjení (při nabíjení z klasické zásuvky si auto vezme to, co potřebuje, bez ohledu na potřeby domu),
- v případě napojení na fotovoltaiku chytré využití přebytků vyrobené elektřiny.
Na kolik vás nabíjecí stanice vyjde a kolik stojí provoz?
Novou nabíjecí stanici včetně instalace si díky dotaci pořídíte už od 19 000 Kč (z programu Nová zelená úsporám na ni můžete čerpat dotaci 15 000 Kč). Se získáváním energie vám může výrazně pomoct fotovoltaika. Nabíjení elektromobilu z fotovoltaiky je vhodným a udržitelným řešením, které vám může přinést významnou finanční úsporu.