Zpět na články

Střešní elektrárna na bytovém domě: Úspora značná, realizace snadná

Olga Knoflíčková

Olga Knoflíčková

Expert

11. července 2021

Fotovoltaika na bytový dům.

Střešní elektrárna není jen pro rodinné domy. Velice efektivně ji mohou využít také panelové domy nebo činžáky. V takových objektech může díky solární elektřině jezdit výtah, svítit světlo nebo probíhat ohřev vody. 

Víte, že Topíte nabízí nejúčinnější fotovoltaické panely na trhu?

Stačí z plochy střechy vytvořit velký podnos pro zářící paprsky. Každý watt vytvořený sluncem se bude počítat. Jak už to ale bývá se vším, fotovoltaika (FVE) nemusí být pro každého. Nedávejte proto na sliby různých prodávajících firem. Pozor především na ty, kdo zaručují návratnost kolem 4 let každému zákazníkovi. O vašem domě a jeho možnostech by měl vždy rozhodovat odborník.

FVE je v těchto dnech dostupnější než kdy dříve

Se stoupajícími cenami za plyn a elektřinu od monopolních dodavatelů a také s možností dotace od státu Nová zelená úsporám je pořízení fotovoltaiky na bytový dům ekonomicky smysluplnější, než tomu bývávalo. Díky dotaci snížíte náklady na investici až o 30 %.

Cena fotovoltaiky na typickém bytovém domě v ČR

Pro lepší představu vám přinášíme čísla jedné z našich realizací.

Cena za FVE239 545 Kč
Výkon5,2 kWp
Dotace NZÚ (Praha)80 600 Kč
Cena po odečtení dotace158 945 Kč vč. DPH
Elektřina společné spotřeby12 000 Kč/rok
Návratnost    7,5 let 

Podívat se můžete také na to, jak jsme instalovali solární elektrárnu na bytový dům v Praze.

Získejte vysoké úspory díky velké ploše střechy

Bytové domy mají oproti rodinným domům tu výhodu, že disponují několikanásobně větší plochou střechy. Instalace se nejčastěji provádí na plochou střechu, která se pro solární elektrárnu považuje za nejvýhodnější.

Bateriové úložiště

Vyrobenou energii je dobré uložit pro případ, že ji ihned nespotřebujete. V případě panelových domů nebo činžáků se nejčastěji používá hybridní systém, kdy přebytečně vyrobenou energii nastřádáte do baterie. Nemusíte mít díky tomu žádné přetoky do distribuční sítě. Připojení k distribuční síti se ale může hodit pro případ, že by se vám nashromážděná elektřina přeci jen na nějaký čas vyčerpala.

Celý váš dům šetří a nezatěžuje přírodu emisemi

Fotovoltaické panely na střeše nezabírají tolik místa, co panely na louce, a jsou k tomu daleko estetičtější. Ideální místo pro jejich ukotvení máte zkrátka již postavené. Máte vyměněná okna a zateplenou fasádu? Pokračujte dál. Uvažování nad solární elektrárnou je z hlediska další úspory racionální.

Elektrárna na každou střechu?

Každá střecha je jiná. Svou roli budou hrát zastíněná místa způsobená anténami, větracími a výtahovými šachtami apod., zvolená konstrukce, její kotvení a statické působení na střechu a také sklon solárních panelů. Pro celoroční provoz se za nejlepší sklon považuje 25°–45°.

Poškození nebo odcizení panelů

Někdy se setkáváme s obavou klientů, zda-li nehrozí poškození nebo odcizení panelů. V tomto ohledu vás můžeme uklidnit. Panely jsou jednak velmi odolné, těžké a také pod proudem. Nehrozí ani odcizení kabelů, jelikož jsou schované.

S Topíte získáte nejlepší FVE panely v ČR

Líbí se vám představa, že je váš dům o mnoho soběstačnější? Neváhejte se na nás obrátit. Platí, že nabízíme nejúčinnější fotovoltaické panely na trhu. Naši odborníci vám řeknou zcela objektivně i to, že se vám FVE nevyplatí. Podívejte se pro jistotu na tipy, jakou fotovoltaiku vybrat

Separátor

Další články na téma fotovoltaika